_vyr_819trstinova_melasa

Trstinová melasa – tmavohnedý až čierny hustý sirup – sa získava pri výrobe cukru
z cukrovej trstiny. Po rozdrvení cukrovej trstiny a jej vylisovaní získame surovú trstinovú šťavu – melasu – z ktorej sa získava, extrahuje cukor. Počtom extrakcií sa podiel cukru
v melase znižuje a koncentrácia životne dôležitých minerálnych látok sa zvyšuje. Trstinová melasa po záverečnej tretej extrakcii – odborne nazývaná Blackstrap – má najnižší obsah cukru a pre svoj vysoký obsah minerálnych látok, vitamínov a ďalších výživných látok je doporučovaná ako bohatý potravinový doplnok. Význam trstinovej melasy Blackstrap je predovšetkým v jedinečnom obsahu minerálnych látok a vitamínov – a to všetko v organickej forme. Pri jej pravidelnej konzumácií dochádza k celkovej regenerácií organizmu
a k odstráneniu celej rady príčin civilizačných ochorení.

Trstinová melasa Blackstrap je jedným z najbohatších zdrojov organického železa. Dlhoročné výskumy ukazujú, že železo podávané v anorganickej forme sa v organizme neaktivuje. Železo je potrebné k tvorbe hemoglobínu, ktorý je súčasťou červených krviniek a tie zabezpečujú transport kyslíku k tkanivám a sú nevyhnutné pre zdravú krvotvorbu. Železo posilňuje imunitný systém, odstraňuje únavu a čistí krv. Vďaka vysokému obsahu železa, medi, vitamínov skupiny B a kyseliny pantothenovej je trstinová melasa Blackstrap doporučovaná proti vypadávaniu vlasov. Zvýšenú potrebu železa vyžadujú ženy v období tehotenstva, menštruácie a prechodu, deti vo vývine, fajčiari a rekonvalescenti. Jeho nedostatok má za následok chudokrvnosť, nezdravú pokožku, bolesti hlavy, zácpu, stavy slabosti, suché a lámavé nechty a pod. V našej potrave je železo všeobecne nedostatkovým prvkom a melasa je takmer jediným zdrojom železa so 100% vstrebateľnosťou.

Trstinová melasa Blackstrap tiež stimuluje funkciu obličiek, podporuje vyplavovanie jedovatých a odpadových látok z organizmu a zabraňuje jeho prekysleniu. Má schopnosť rozpúšťať nahromadené anorganické vápnikové usadeniny v chrupavkách kĺbov. Prispieva tak k odstráneniu príčin kĺbových ochorení. Trstinová melasa Blackstrap obsahuje viac vápniku ako mlieko (800mg/ 100g). Význam vápniku pre zdravý organizmus je dobre známy. Je nevyhnutný pre zdravý vývoj kostí, zubov a jeho dostatočné zásobovanie pomáha oddialiť nástup osteoporózy. Okrem už vyššie uvedených minerálnych prvkov železa a vápnika trstinová melasa Blackstrap obsahuje významné množstvo horčíka, draslíka, fosforu, sodíka a vitamínov skupiny B. Ďalej je zastúpená meď, zinok, inozitol, kyselina pantothenová, listová atď.
V porovnaní s melasou z cukrovej repy je všeobecne melasa z cukrovej trstiny bohatším zdrojom minerálnych látok a vitamínov.
Význam trstinovej melasy Blackstrap je predovšetkým v jedinečnom obsahu minerálnych látok a vitamínov – a to všetko v organickej forme.